Здравейте! В тази статия ще ви покажа моя монтаж на стенни ключове Sonoff T0, монтирани в кухнята/трапезарията и интеграцията им с Home Assistant.
Sonoff T0 е ключ за управление на осветлението, който дава опция за дистанционен контрол през WiFi. WiFi връзката е базирана на чипа EPS 8266. Като начало ще отбележа, че стенните ключове от серия Т0/T1 изискват задължително зануляване, за да могат да работят. По-долу ще видите схемата на свързване на Т0/T1.
Ако решите да монтирате стенни ключове за осветление Sonoff T0, ще трябва да се съобразите със зануляването и ще е необходимо да изведете нула от най-близката възможна точка до конзолата на ключа.
Физически монтаж на стенни ключове Sonoff T0
В моя случай това се оказа лесно, тъй като двата ключа се намират в съседство с контакт, а трегера, на който са монтирани, всъщност е направен от гипсокартон и е кух. Така задачата ми се улесни достатъчно. Не се наложи да къртя или дупча стените, както друг път.
Първото, което направих, беше да тествам ключовете с оригиналния им firmware и приложението eWeLink, за да съм сигурен, че не съм купил нещо дефектно. След като се убедих, че работят нормално, ги флашнах с Tasmota. Повече за флашването на Sonoff T0 с Tasmota можете да прочетете в статията „Флашване на Sonoff-T0 с Tasmota и интеграция в HomeAssistant“(скоро). Всъщност Home Assistant вече има и интеграция с eWeLink, но аз предпочитам да използвам ключовете с Tasmota и MQTT, защото нищо от цялата комуникация не отива в китайския облак. Повече за интеграцията на Home Assistant и eWeLink можете да прочетете в статията „Интеграция на Sonoff POW R-2 eWeLink в Home Assistant“(скоро).
Необходимите инструменти
След подмяната на firmware, пристъпих към монтажа, като за целта ми бяха необходими фазомер, голяма кръстата отвертка, малка права отвертка и около метър кабел.
След като приготвих всички необходими инструменти, пристъпих към разглобяването на старите ключове.
След демонтирането на ключовете се оказа, че 2 от конзолите са за смяна. Преди да отида да купя нови, реших да положа кабелите, като изтегля по един нулев кабел до всяка конзола. За целта с фазомера определих кой е нулевият проводник на контакта и от него пуснах два проводника към всяка конзола. Кабелите минаха идеално зад гипсокартона. Разбира се, цялото упражнение се прави със свалени бушони, за да не стане беля. След като купих и поставих новите конзоли по местата им, преминах към монтажа на новите ключове.
След като ги свързах и монтирах, включих бушоните и за щастие нищо не гръмна. Монтирах контакта и капачките, и приключих. В крайна сметка се получи това.
Следващата стъпка бе да изчистя и интегрирам ключовете към Home Assistant.
Настройка на Tasmota и интеграция с Home Assistant
След като подадох захранване към ключовете, те започнаха да мигат в син цвят. Това означава, че са в режим на АР и предоставят достъп до WiFi мрежа, започваща с tasmota_XXX.
От мобилния си телефон се свързах към първата мрежа, започваща с името Tasmota_ и в браузър отворих адреса https://192.168.4.1 Това е IP адреса по подразбиране на Tasmota устройство, което е в режим на АР. Отвори ми се страницата с настройките на ключа, като първо трябваше да въведа към коя wifi мрежа да се свърже ключа. След като избрах мрежата и въведох паролата й, записах настройките, ключа се рестартира и се свърза към моята wifi мрежа.
Направих сканиране чрез AdvancedIP Scaner и видях IP адреса, който беше получил ключа. За да съм сигурен, че ключът няма да получи друго IP след рестартиране, направих резервация на IP-то в настройките на моя рутер. Отворих адреса на ключа в браузър и от отворилата се страница кликнах върху бутон Configuration, след което върху Configure Other.
В отворилата се страница първо въведох темплейта на ключа. Темплейта е json стринг, който казва на ключа кои GPIO се използват за управление на релето му. Темплейта който е необходимо да се въведе е:
{„NAME“:“Sonoff T0 TX 1CH“,“GPIO“:[32,1,1,1,0,0,0,0,224,320,0,0,0,0],“FLAG“:0,“BASE“:28}
Не забравяйте да сложите отметка на полето Activate, за да стане темплейта активен. Поставете отметка и на полето MQTT enable, за да разрешите комуникацията по MQTT протокола. В полетата Device name и Friendly name въведете името на устройството, като в полето Device name не може да има интервали. Запазете промените с бутона save, ключът ще се рестартира и направените настройки ще влязат в сила.
След рестарта отворете отново конфигурацията и изберете Configure MQTT.
Тук в полето Host въведете IP адреса на вашия MQTT брокер, най-често това е адреса на Home Assistant, ако използвате неговия Add-on Mosquitto broker. В полетата User и Password въведете потребителското име и паролата за вашия MQTT, който сте въвели при инсталацията на Mosquitto broker. Запишете настройките с бутон Save и устройството отново ще се рестартира.
След рестарта, от началното меню изберете бутон Console
В полето най-отдолу въведете setoption19 1 и натиснете enter. Чрез тази команда ключът се обръща към MQTT брокера, логва се и му съобщава своя статус. Сега в нов таб може да отворим Home Assistant и да отидем в меню Конфигурация – Интеграции. Намирате интеграцията Mosquitto broker и ще забележите, че новото ви устройство вече е открито и можете да го използвате чрез Home Assistant.
В статията за флашване на Sonoff T0 с Tasmota процедурата по интеграция също е описана доста подробно, като са дадени и конкретни примери за изграждане на потребителски интерфейс. Можете да прочетете статията „Флашване на Sonoff-T0 с Tasmota и интеграция в HomeAssistant“(скоро) за повече подробности.
Надявам се това съдържание да е било полезно за вас и да съм амбицирал някой да започне подобен проект. Лично на мен ми отне около половин ден работа с всички дребни проблеми, които изкачиха, но като цяло съм много доволен от свършеното. Ще се радвам да коментирате.